Grzybica jamy ustnej znana również pod nazwą bielnica, jest bardzo częstą dolegliwością u ludzi “wyniszczonych”. Są to z reguły pleśniawki wywołane przez najbardziej pospolity grzyb, jakim jest Candida Albicans. Grzybica jamy ustnej wówczas uwidacznia się w postaci drobnych, małych i białawych nalotów występujących na podniebieniu, wargach, oraz na końcu i bokach języka. Objawem infekcji grzybiczej może być również gardło, zmiany na policzkach i problemy z dziąsłami.
O grzybicach jamy ustnej, mówi się, że są to grzybice zewnętrzne. Często dzieje się tak, że są wynikiem grzybicy ogólnoustrojowej. Najczęstszą grupą chorujących na grzybicę jamy ustnej są noworodki, oraz dzieci jak i dorośli z obniżoną odpornością. Wśród dorosłych większe występowanie grzybicy możemy zauważyć u osób, które palą papierosy, oraz maja protezy zębowe.
Leczenie grzybicy jamy ustnej powinno rozpocząć się od przeglądu uzębienia, sprawdzenia stanu dziąseł i szparek między zębami. Jest to siedlisko resztek pożywienia i wspaniały “hotel” dla rozwoju grzybów.
Rodzaje grzybicy jamy ustnej:
- Kandydoza rzekomo błoniasta
Błona śluzowa jamy ustnej, dziąseł, gardła i policzków, pokryta jest kredowo-białym nalotem.
Po usunięciu tego nalotu, można zauważyć czerwone podłoże, czyli zapalenie skóry.
Do nieprzyjemnych objawów możemy zaliczyć suchość języka, zapalenie warg oraz tzw zajady i zapalne kąciki ust.
- Kandydoza zanikowa ostra
Często spotykana u osób chorych na cukrzycę, szczególnie w stanie jeszcze nie wykrytym, oraz cukrzycy nieodpowiednio wyregulowanej. Mogą na nią również cierpieć osoby biorące antybiotyki przez dłuższy czas.
- Kandydoza zanikowa przewlekła i rumieniowa przewlekła
Bardzo często występuje u osób noszących protezy. Wykwity maja charakter rozległych plam z białymi nalotami. Okolice nalotów, są bardzo dokuczliwe, gdyż odczuwamy ból, oraz mamy problemy z gryzieniem.
- Kandydoza rozrostowa przewlekła
Występujące białe, twarde, spoiste oraz szorstkie naloty na języku, które z trudem jesteśmy w stanie oderwać, głównie dotyczą mężczyzn . Przez nie występuje duża bolesność języka, oraz rany na wargach i podniebieniu.
- Kandydoza grudkowa przewlekła
W tym rodzaju kandydozy jama ustna ma grudkowaty wygląd. Dominuje ból i pieczenie języka, a także możemy zaobserwować nadwrażliwość na kwaśne produkty i pikantne potrawy. Powstają ogniska zapalno-nadżerkowe i prawie zlewają się ze skórą zdrową, w tym zajady i naloty na kąciku ust. Bolące pękanie kącików ust, białe niewielkie naloty na czerwieni wargowej umiejscowione blisko kącików ust. Z reguły ten rodzaj kandydozy nie powoduje przedostania się zmian do wewnątrz jamy ustnej. Czynnikami, sprzyjającymi występowaniu zajadów, oprócz zmian grzybiczych w organizmie, może być niedobór witamin z grupy B, zły dobór protezy, czy nieodkryta cukrzyca.
Dokładna kuracja na grzybice jamy ustnej (linki):
- ParaProteX – pogromca grzybów. Przed połknięciem ssać przez około 1 minutę. Rano i na wieczór stosujemy przed posiłkiem w obiad po posiłku. 3 razy dziennie po 2 tabletki.
- AC-Zymes– naturalna flora bakteryjna. Stosuj 3 razy dziennie po 2 tabletki przed posiłkiem.
- Sublingual Co Q10 – Koenzym Q10 do ssania wzmacnia dziąsła. Stosuj 2 razy dziennie, pomiędzy posiłkami.
UWAGA! Produkty firmy CaliVita są w 100% pochodzenia naturalnego.